Събитието, организирано от POUR LA SOLIDARITÉ-PLS и нейните партньори в европейския проект SURE (Устойчиво и отговорно предприемачество ) на 10 април 2024 г. в Брюксел, събра повече от 50 участници: обучители и треньори, предприемачи, представители на регионите Брюксел-Столица, Валония и Нувел-Аквитания (N-A), представители на европейски мрежи от асоциации, студенти, представители на кооперации, представители на Българската конфедерация на профсъюзите и представители на белгийски, френски и италиански асоциации.
Във встъпителната сесия Денис Стокинк (председател на POUR LA SOLIDARITÉ-PLS) отбеляза, че целта на конференцията е да се подпомогне превръщането на икономиката на Европейския съюз (ЕС) в устойчива и приобщаваща. От тази гледна точка компания, която практикува корпоративна социална отговорност (КСО), е тази, която се стреми да оказва положително въздействие върху обществото и да опазва околната среда, като същевременно е икономически жизнеспособна. Ето защо е голямо предизвикателство да се съчетаят икономическите планове на дружествата с обучението по въпросите на околната среда. Вече съществуват много ресурси за КСО за големите компании. Партньорството SURE обаче установи липса на обучение по КСО за независими предприемачи и техните наставници. Предвид големия им брой, ангажираността на тези предприемачи е от съществено значение за постигането на справедлив преход в съответствие с целите на ЕС, включително Зеления пакт за Европа.
Cécile Marsan (директор на кооператива на предприемачите Co-actions в региона Nouvelle-Aquitaine), в качеството си на координатор на SURE, посочи, че именно програмата Erasmus+ е направила възможно това транснационално сътрудничество между белгийските, българските, френските и италианските партньори. Тя посочи също, че трите резултата са достъпни на уебсайта на проекта:
- Инструмент за оценка, който дава възможност на посредниците да помагат на предприемачите си да диагностицират устойчивите си практики и да предприемат стъпки за подобряването им, като отправят подходящи препоръки, особено по отношение на благосъстоянието на работното място, околната среда, нормативната уредба и правата на човека, политиките за закупуване и др.
- Инструментариум, предоставящ ключови елементи за обучителите, които да им помогнат да включат различните измерения на устойчивото развитие в обучението си по предприемачество.
- Бяла книга, предлагаща серия от препоръки към независимите предприемачи и вземащите политически решения, които да позволят на първите да интегрират политика за КСО на тема „зелени“ и социални умения.
Политики и заинтересовани страни в услуга на социалното и приобщаващото предприемачество
Модератор: Денис Стокинк
Бриджит Фелахи-Броньо (ръководител на отдел „Социално и приобщаващо предприемачество“, ГД „Заетост и социални въпроси“, Европейска комисия) представи Плана за действие за социалната икономика. Планът, приет от Европейския съюз през декември 2021 г., съдържа конкретни мерки, които да помогнат за мобилизирането на потенциала на социалната икономика. От приемането му досега са изпълнени и/или се изпълняват повече от 60 действия в 3 области: рамкови условия, признаване и видимост и перспективи за развитие. Тези действия включват: стартирането през 2023 г. на Европейския портал за социална икономика, който предлага на участниците в социалната икономика по-лесен достъп до информация за финансирането от ЕС, възможностите за обучение, събитията и специфичните за всяка държава ресурси; стартирането през 2023 г. на YEPA (Академия на ЕС и ОИСР за политиката за младежко предприемачество); и изпълнението на програмата InvestEU за мобилизиране на частни инвестиции за микрофинансиране. През ноември 2023 г. Съветът на ЕС издаде поредица от препоръки, целящи да насочат държавите членки към създаването на благоприятни рамкови условия за развитието на социалната икономика. В тези препоръки се подчертава по-специално значението на подобряването на достъпа до финансиране и до публични и частни пазари за организациите от социалната икономика. Важно е всички да се включат – подчерта Бриджит Фелахи – и то на всяко ниво.
Изабел Грипа (управляващ директор на Брюкселската агенция за предприемачество „hub.brussels“) обясни, че hub.brussels е регионалната агенция за предприемачество в Брюксел и столицата. Тя е уникална с това, че е обединила всички публични политики за подкрепа на предприятията: от стартирането на бизнес, през развитието и иновациите, до интернационализацията. Със своите прерогативи и телефонния си номер 1819 hub.brussels е истинската регионална врата към предприемачеството. Що се отнася до социалното и екологичното въздействие върху икономиката, hub.brussels е заел амбициозна позиция: да съсредоточи действията си върху ускоряването, което предприемачеството може да донесе на социалните и екологичните иновации, главно чрез подкрепа на проекти, които имат за цел да демократизират начина на функциониране на предприятията, както и на проекти, които са примерни по отношение на икономическия преход. За да се изпълнят европейските задължения, от 2030 г. нататък всички предприятия в региона на столицата Брюксел ще трябва да бъдат примерни, за да продължат да се ползват от публична подкрепа. Hub.brussels има и задачата да подготви предприятията в периода до 2030 г., така че те да могат да спазват стандартите и да продължат да се възползват от финансова помощ. Агенцията разполага с финансов пакет за стимулиране на създаването на нови иновативни социални и екологични проекти. Например hub.brussels е съосновател на COOPCITY – инкубатор и център за подкрепа за създаване на предприятия от социалната икономика. Оттогава насам hub.brussels защитава идеята за запазване на COOPCITY от страна на региона и получава необходимото финансиране.
Жак Льо Прьол (ръководител на проекта Néo Terra, регион Нувел-Аквитания) представи зараждането и развитието на подхода Neo Terra. От 2019 г. насам мисията на Neo Terra е да инициира промяна в цялостната траектория на публичните политики на Регион N-A, като екологичните и социалните преходи са в основата на регионалната пътна карта. Покани за проекти, колективни действия, подходи за устойчиво развитие, подкрепа за устойчиви инвестиции… Neo Terra предлага на всеки инструментите, за да осигури своя преход, а предложените решения са групирани около шест области, наречени „амбиции“: възстановяване на природните ресурси за бъдещето, закрепване на солидарността в основата на прехода, ускоряване на агроекологичния и хранителния преход, иновации за отговорна и устойчива икономика, придвижване и живот в територии, адаптирани към изменението на климата, и накрая единен подход към здравето на екосистемите. За всяка амбиция има показатели за мониторинг и елементи на прехода, които са достъпни в докладите на уебсайта Neo Terra. Жак Льо Приол посочи, че преходът води до загуба на работни места и че загубата на работни места не трябва да се разглежда като отговорност на съкратените лица (например съкращенията след закриването на фабрика и нейното преместване), а като колективна отговорност: съвместна отговорност на отделните лица, предприятията и публичните власти. Ето защо е от съществено значение хората да бъдат поставени в центъра на балансите, към които са насочени преходите в нашите общества.
Насърчаване на предприемачеството в условията на преход: възможности за действие
Модератор: Ноеми Ескортъл (асоцииран наемен предприемач, Coopérative Co-actions).
Базираната в Берлин Селин Виардо (обучител, Donner du Sens A l’Entreprise) развива своята дейност по обучение със Smart Germany. Селин Виардо редовно пристига в Белгия и Франция, за да обучава членовете на Smart за това как техните организации работят икономически и как да укрепят корените на бизнеса си. Селин Виардо предложи възможността да се включи преходът на функционирането на автономните предприятия чрез техните корени, за да може след това да се определят справедливи цени. Корените на едно предприятие се състоят от три елемента: мисията, която искаме да му дадем, визията и накрая ценностите, на които ще се основава дейността. Европа е една от основните ценности, която ще ни позволи да изравним с кого ще работим пряко. След това ще се случи нещо по отношение на междуличностната комуникация, което ще даде възможност за продължаване на партньорството, което добавя четвърти елемент към корените: екосистемата от заинтересовани страни (асоциации, дружества, местни власти, физически лица), която ще отразява идентичността на дейността. Ако споделим нашата визия за света с нашите клиенти, това ще оправдае малко по-високите цени. А мисленето за вашия бизнес като за дърво, жива организация, ви позволява да се запитате от какво се нуждае, за да расте и да се развива. Като си задаваме въпроса за здравия предприемач и здравия производствен инструмент, можем да се запитаме и каква е реалната цена на самостоятелната заетост. Здравият предприемач е този, който е в състояние да разполага със задоволителен личен бюджет, с който да живее, да си почива и да предвижда рискове.
Софи Хумберт (заместник-председател на CRESS N-A и управител на кооператива за комуникации „O tempora“) започна с подчертаването, че социалната икономика не е отделен сектор, а присъства във всички сектори и че участниците в нея също трябва да бъдат подкрепяни и оценявани в подходите си към КСО, да се стремят да се подобряват, но и как да бъдат устойчиви, как да адаптират бизнес модела си към променящия се свят. За разлика от понятието „КСО“, появата на понятието „преход“ е истински плюс за участниците в социалната икономика, като CRESS N-A се чувства по-спокойно с тази лексика. Тази поява накара участниците в социалната икономика да заявят, че са движеща сила на прехода, и да могат да споделят инструменти, съобразени с начина, по който работи социалната икономика, и с нейната уникалност. Предизвикателството е да се опитаме да подобрим „въздействието“, което можем да окажем върху света, и същевременно да помислим как светът влияе върху нас и как организациите от социалната икономика също могат да пренасочат до известна степен дейността си. Sophie Humbert прикани участниците да открият Guide de redirection écologique des entreprises, който може да бъде изтеглен онлайн. Той е иницииран от CRESS N-A и е инструмент, подходящ за всички видове предприемачи. Софи Хумберт спомена и програмата за екологична трансформация и устойчивост, в която участва CRESS N-A, инициирана от кооператива Du vert dans les rouages в Бордо: подход, насочен към много малки предприятия и моделиран върху експеримент за работа с група от предприятия доброволци. Опитът продължи 2 години и приключи в края на 2023 г., като даде възможност на обучителите и треньорите да го използват, за да помогнат на своите предприятия да се развиват. Резултатите от този експеримент могат да бъдат изтеглени онлайн: бялата книга.
Жан-Франсоа Херц (съдиректор, Solidarité des alternatives wallonnes et bruxelloises, SAW-B) заяви, че SAW-B съветва и подкрепя граждани и групи с нови проекти, за да им помогне да разработят и развият социално и икономически иновативни проекти, да насърчи и подкрепи практиките на сътрудничество между участниците и да даде възможност на съществуващите социални предприятия да се разраснат. В началото на всяка програма за подкрепа от организаторите се изисква да определят социалните нужди (анализ на визиите, мисиите, целите), на които отговаря тяхното предприятие/проект. След това SAW-B работи с организаторите, за да анализира как ще бъдат задоволени нуждите (дали това е проект с човешко измерение, какъв е моделът му на управление, дали е еманципативен проект, как ще се преразпределят печалбите и т.н.). За SAW-B икономическите дейности трябва да отговарят на „социална потребност“. Следователно става въпрос за подкрепа на икономика, която е адаптирана към социалните нужди, преместена е в местните райони, вградена е в социални връзки и е ресоциализирана. За Жан-Франсоа Херц също така е необходимо да се релокализират производството и икономическият обмен, от една страна, и да се реинвестират масирано в някои стратегически сектори, тези, които засягат непреходни материални нужди като храна, жилища и информация. Жан-Франсоа Херц подчерта, че всяка алтернатива е още по-силна, ако е здраво вкоренена и изпитана, като представи списък с проекти на място в Белгия, включително хранителни пояси (Лиеж, Шарлероа и др.), кооперативи и магазини за дистрибуция (Cabas, Beescoop и др.) и граждански енергийни кооперативи. И накрая, провеждането на политика за КСО изисква големи инвестиции в комуникацията и е голямо предизвикателство да се конкурираш с комуникационните ресурси, разработени от големите индустриални групи.
Изводи и препоръки
Себастиан Паул (директор по развитието, Coopérative Smart) започна с благодарност към всички участници и лектори за тяхното участие, както и към програма „Еразъм+“ за подкрепата при организирането на събитието. Той заключи, че на институционално равнище е налице желание да се определи рамката за действие на политиките и заинтересованите страни и че фокусът е „от местното към глобалното“, а не „от глобалното към местното“. Европейската комисия напомни на участниците, че отговорността за социалната икономика много често е местна. Що се отнася до регионите, Изабел Гриппа даде пример с „икономиката на промяната“, с принципа за увеличаване на помощта за предприемачите, веднага щом те изпълнят максимален брой критерии за екология, социални въпроси и управление (ESG), а Жак Льо Приол представи подход, който показва дългосрочен ангажимент за включване на дадена територия в прехода. Селин Виардо показа как е интегрирала въпросите на ESG в цялостната си подкрепа за дадена екосистема; подобен подход бе следван от Жан-Франсоа Херц, който обясни как подкрепата на SAW-B интегрира външните фактори, независимо дали са положителни или отрицателни, в своята подкрепа. Накрая, Софи Хумберт обясни защо социалната икономика досега е проявявала слаб интерес към въпросите на КСО: поради страх от тривиализиране на КСО, от тривиализиране на социалната икономика. В заключение Себастиан Паул започна с едно земно напомняне: промяната и адаптирането на практиките струват време и пари. За да се постигне това, по време на конференцията беше повдигнат и въпросът за ресурсите и финансирането, по-специално от Софи Хумберт. Що се отнася до стимулите, Европейската комисия спомена микрофинансирането, което подкрепя предприемачите; бяха споменати и няколко инструмента за финансиране на иновативни, социални и екологични проекти. Нуждаем се от правилните средства, за да улесним промяната, а предприемаческите кооперативи със сигурност са правилното ниво. Себастиан Паул прикани всички да споделят работата си един с друг, да си сътрудничат и да работят заедно.
Събитието завърши с обяд за работа в мрежа, сервиран на място от екологично отговорния доставчик на храна APUS & les cocottes volantes,
По време и в края на тази конференция събраните свидетелства показват, че публиката е оценила особено високо:
- богатството и качеството на презентациите
- интересните и полезни резултати от проекта
- създаването на мрежи между участници от различни европейски държави
- вдъхновението, което събитието им е дало за бъдещите им дейности.